Bierzmowanie
“Skutkiem sakramentu bierzmowania jest specjalne wylanie Ducha Świętego, jak to, które zostało udzielone w dniu Pięćdziesiątnicy. Wyciska ono w duszy niezatarte znamię – charakter, przynosi wzrost łaski chrzcielnej: zakorzenia głębiej w synostwie Bożym, ściślej jednoczy nas z Chrystusem i Jego Kościołem; pomnaża w nas dary Ducha Świętego; udziela specjalnej mocy do wyznawania wiary chrześcijańskiej. Może go otrzymać, tylko jeden raz, ochrzczony będący w stanie łaski.”
(Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, 268 – 269)
Informacje ogólne.
Według Instrukcji dotyczącej sakramentu bierzmowania, która jest owocem prac synodalnych, podtrzymany został trzyletni okres przygotowawczy kandydatów. Czas ten, podzielony na przygotowanie dalsze (pierwszy i drugi rok) oraz bliższe (ostatni rok) jest szczególnym momentem formacyjnym młodzieży.
Zgłaszanie kandydatury.
Osoba, która pragnie przyjąć sakrament bierzmowania powinna osobiście zgłosić się do księży odpowiedzialnych za przygotowanie: ks. Adama Jarząbka lub ks. Piotra Strykowskiego w celu przedłożenia pisemnej prośby o udzielenie sakramentu, otrzymania dzienniczka oraz uzyskania innych, bardziej szczegółowych informacji. Standardowo rok formacyjny rozpoczyna się we wrześniu i to wtedy należy dokonać zgłoszenia. W innych, szczególnych wypadkach można zgłosić się w innym terminie.
Spotkania formacyjne.
W naszej parafii odbywają się specjalne spotkania formacyjne kandydatów do bierzmowania według następującego porządku:
- I rok formacyjny:
- II rok formacyjny:
- III rok formacyjny:
Miejsce spotkań:
Obowiązki kandydatów do bierzmowania.
Pragnienie otrzymania tego sakramentu, które jest równoznaczne z dążeniem do pogłębienia zażyłości z Chrystusem i do otwarcia się na działanie Ducha Świętego, powinno także obudzić zmysł przynależności do Kościoła powszechnego i wspólnoty parafialnej.
Przejawem autentycznego pragnienia jest zaangażowanie w życie parafialne. Dlatego od kandydatów do bierzmowania oczekuje się:
- aktywnego uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii o godz. 10:00 oraz pierwszopiątkowej o godz. 18:00 (siadamy tylko w ławkach bez oparć przed ołtarzem);
- udziału w nabożeństwach okresowych (różaniec, droga krzyżowa, litania loretańska, litania do NSPJ);
- korzystania z sakramentów świętych, zwł. spowiedzi;
- regularnego udziału w spotkaniach formacyjnych;
- zaangażowania w wybraną grupę przykościelną (np. Oratorium, SPE, Służba Liturgiczna);
- praktykowania zasad wiary w życiu codziennym.
Podsumowanie rocznego okresu formacyjnego odbywa się na przełomie maja i czerwca w formie rozmowy z księdzem przygotowującym oraz weryfikacji w/w. praktyk na podstawie dzienniczka.
Ostatnie komentarze